Vize almakla vakit kaybı yaşamak istemeyenlerdenseniz bu yazı tam sizin için !

Belgrad/SIRBİSTAN

 

Belgrad’ın kelime anlamı “Beyaz Şehir”‘dir. Şehirde kullanacağınız tramvay ile rahat ulaşım sağlayabilirsiniz.

   NATO tarafından bombalanmış içişleri bakanlığının binaları, Bayraklı Camisi, Belgrad Kalesi, Damat Ali Paşa Türbesi, Saat Kulesi, Sokullu Mehmet Paşa Çeşmesi, Askeri Müze, İstanbul Kapı, Zindan Kapı, Leopoldov Kapı, Stefan Lazarevic Anıtı, Nebojsa Kulesi, Kale Meydan, Saborna Kilisesi, Cumhuriyet Meydanı, Terazi Meydanı ve Taş Meydan ile şehrin kalbi olarak sayılan Knez Mihajlova Caddesi’nde yapacağımız yürüyüş ile şehir turu yapabilirsiniz.

    Voyvodina, Sırbistan’ın en kuzey sınırında yer almakta olup, ekonomik olarak Sırbistan’ın en gelişmiş bölgesidir. İlk olarak Sremski Karlovci (Karlofça) kasabasını ziyaret edebilirsiniz. Geçmişi M.Ö. 7000 yılına dayanan kasaba tarihte her zaman önemli bir yer edinmiştir. İlk Sırp ortaokulu ve yüksekokulu burada kurulmuştur. Sremski Karlovci, 1922’ye kadar Sırp Ortodoks Kilisesi’nin merkezi olmuştur. Şehir meclisi, Katolik Kilisesi, Dört Aslan Çeşmesi göreceğiniz diğer önemli eserlerdir. Kasaba, 1699 yılında imzalanan Karlofça Anlaşması ile Osmanlı tarihinde de önemli bir yeri vardır. Anlaşmanın imzalandığı tepede yer alan Barış Şapeli’ni ziyaret ediyoruz. Burada verilecek kısa serbest zaman süresince Karlofça’nın meşhur ‘Bermet’ şaraplarından ve balından satın alabilirsiniz. Voyvodina Eyaleti’nin başkenti Novi Sad’da ilk durağınız olan Petrovaradin Kalesini görebilirsiniz. Yürüyüş turu ile gezeceğiniz kaleden muhteşem ve etkileyici Novi Sad manzarasını izleyip Novi Sad’ın merkezinde özgürlük meydanı, Svetozar Miletiç Heykeli, Katolik Katedrali, Ortodoks Aya Yorgi Katedrali, Aya Nikola Kilisesi ve Sinagog panoramik olarak görebilirsiniz. Son olarak dünya markalarını ucuza bulabileceğimiz ve indirimli alışveriş yapabileceğimiz Fashion Park Outlet Center’da alışveriş yapabilirsiniz.

Saraybosna/BOSNA HERSEK

 

     Burada hikâyesini dinlediğinizde çok şaşıracağınız Inat Kuca, Osmanlı döneminde inşa edilmiş Latin Köprüsü ve 1. Dünya Savaşı’nın çıkmasına neden olan Avusturya-Macaristan arşidükü Franz Ferdinand ve eşinin vurulması olayının yaşandığı noktayı görmelisiniz. Osmanlı İmparatorluğu’nda bir gelenek olan sebili ve adını bu eserden alan Sebil Meydanı ile devam eden turunuza, tarihi yapısını halen korumuş Başçarşı sokaklarında devam edin. Kurşunlu Medresesi, Morica Han, Gazi Hüsrev Bey Camisi ve Saat Kulesi göreceğimiz diğer eserler arasındadır. Şehrin en popüler caddesi Ferhadija’da Avusturya-Macaristan İmparatorluğu dönem mimarisini yansıtan binalar, Katolik Katedrali, Markale Pazarı, kapalı pazar yeri, 2. Dünya savaşı kurbanları anısına yapılan Sönmeyen Ateş Anıtı, D Vrelo Bosne-Savaş Tüneli ile turunuza devam edin. Burda ilk olarak Saraybosna’nın su kaynağı Vrelo Bosne’yi göreceksiniz. İgman Dağı’nın eteklerinde yer alan ve Bosna Nehri’nin kaynağını oluşturan Vrelo Bosne, yeşilin her tonunu bir arada bulabileceğiniz, dereler, şelaleler ve göletlerden oluşan inanılmaz güzellikte doğal bir parktır. Buradaki turunuzun devamında yakın geçmiş zamanda yaşanan iç savaşta şehrin kuşatma sırasında hayata bağlanmasını sağlayan savaş tünelini ve müzesini göreceksiniz.

      Osmanlı İmparatorluğu’nun sınırdaki karakol köyü konumundaki Poçitel’i muhakkak görün. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan Poçitel, 1471 yılında Osmanlı İmparatorluğu’na geçmiş ve elden çıktığı 1878 yılına kadar stratejik önemini korumuştur. Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan köyde çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Daha sonra Mostar’da yer alan şehrin simge yapısı Mostar Köprüsü görülecek en önemli eserdir. Şehrin kalbinden geçen Neretva Nehri’ne Mimar Sinan’ın öğrencilerinden Mimar Hayreddin tarafından 1566 yılında 456 adet kalıp taş ile inşa edilen Mostar Köprüsü şehre de adını verecek kadar önemli bir Osmanlı şaheseredir. Köprü, 1993 yılının Kasım ayında Hırvat topçularının günlerce süren ateşi sonucunda yıkıldı. Türkiye Cumhuriyeti başta olmak üzere, UNESCO ve Dünya Bankası’nın da desteğiyle bir Türk firması tarafından, nehirden çıkan ve köprüye ait orijinal taşlar da kullanılarak yeniden inşa edilen köprü 2004 yılında tekrar açılmıştır. Mostar eski şehrinin Arnavut kaldırımlı dar sokaklarından yürüyerek ulaşacağımız Koski Mehmet Paşa Camii göreceğiniz bir diğer önemli eser olup, aynı zamanda en güzel köprü fotoğrafını çekebileceğimiz noktadır.